preloader
Znajdziemy dla Ciebie idealne zlecenie! Kontakt z nami.

Blog

Poradniki

Ćwiczenia rozciągające dla seniorów

Ćwiczenia rozciągające dla seniorów

Osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia powinny wyjątkowo dbać o swoją kondycję. Ćwiczenia rozciągające dla seniorów może zaproponować na przykład pielęgniarka, bądź osoba opiekująca się daną osobą.

Aktywizacja osób starszych – wskazówki

Już wiele lat temu udowodniono, że aktywność fizyczna ma bezpośredni wpływ na proces starzenia. Nawet lekkie ćwiczenia pozwalają na zahamowanie rozwoju różnych chorób, a także wpływają korzystnie na samopoczucie. Aktywizacja osób starszych jest zatem bardzo istotna i ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Całkowity brak aktywności może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Zwiększa się bowiem ryzyko pojawienia się takich chorób, jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy otyłość.

Korzyści wynikające z aktywności fizycznej

Ćwiczenia dla seniora – nawet te, które praktycznie nie są angażujące, mają ogromne znaczenie. Nawet tak błaha aktywność seniorów, jak spacer z psem, sprzątanie domu czy mycie naczyń, jest bardzo istotna. Czynności tego typu sprzyjają bowiem większej objętości istoty szarej w mózgu, co może skutecznie zahamować zmiany związane bezpośrednio z demencją. Tworzenie się nowych połączeń nerwowych oraz kory mózgowej wpływa na przetwarzanie informacji oraz procesy poznawcze, które wraz z wiekiem są coraz słabsze. Regularna aktywność może zatem skutecznie zahamować procesy starzenia i sprawić, że senior zachowa sprawność fizyczną i intelektualną przez długi czas.

Aktywność fizyczna seniorów – jak powinna przebiegać?

Jak zostało wspomniane wyżej, nawet niewielka aktywność fizyczna może mieć ogromne znaczenie. Ćwiczenia mogą być swobodnie wykonywane w domu – nie zawsze jest bowiem możliwe, by senior mógł opuścić własne mieszkanie. W aktywnościach mogą pomóc także opiekunki.  Indywidualna i domowa aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim prosta i przyjemna – w żadnym razie nie może wywoływać u seniora dyskomfortu.

Jakie ćwiczenia rozciągające dla seniora?

Dobrym sposobem na utrzymanie kondycji i dobrego samopoczucia jest rozciąganie całego ciała. Ćwiczenia rozciągające dla osób starszych nie powinny być jednak skomplikowane. Mogą natomiast obejmować stawanie w rozkroku i unoszenie wyprostowanych rąk do góry, napinanie mięśni, jak również wykonywanie lekkich skłonów. Oczywiście nie każdy może wykonywać takie ćwiczenia – warto przedtem zapoznać się z opinią lekarza bądź opiekunki. Jeśli interesuje Cię praca jako pomoc dla osób starszych, sprawdź naszą ofertę. Praca dla opiekunki Niemcy jest bardzo dobrze wynagradzana.

Inne aktywności seniorów

Codzienne aktywności seniorów mogą obejmować wiele różnych czynności. Równie korzystna, jak gimnastyka dla seniora, może być na przykład praca w ogródku, nieco dłuższy spacer, a także prace domowe. Mowa tu między innymi o odkurzaniu czy lżejszych pracach, jak ścieranie kurzu czy wycieranie naczyń. Tego typu aktywności mogą naprawdę zapobiec poważnym schorzeniom, a przede wszystkim wpłyną korzystnie na samopoczucie seniora.