preloader
Znajdziemy dla Ciebie idealne zlecenie! Kontakt z nami.

Blog

Uncategorized

Tradycyjne potrawy niemieckie, czyli pomysł na obiad dla seniora

Tradycyjne potrawy niemieckie, czyli pomysł na obiad dla seniora

Warto znać tradycyjne potrawy niemieckie, jeśli pracujesz jako opiekunka starszych osób w Niemczech. Osoby, które wyjeżdżają do pracy po raz pierwszy, mogą obawiać się tego, czy trafią w gust kulinarny podopiecznego. W dzisiejszym artykule znajdziecie propozycje tradycyjnych niemieckich potraw, dzięki czemu będziecie mogli przygotować seniorowi coś smacznego. Zachęcamy do dalszej lektury.

Gotowanie podczas opieki nad starszymi osobami

Poza tym, że dobrze jest znać typowe potrawy niemieckie, pamiętajmy, że warto podpytać osobę starszą o jej ulubione posiłki. Seniorzy mają zwykle określone kulinarne upodobania i zapewne z chęcią się nimi z nami podzielą. Wiele osób jest również otwarta na nowe smaki i chce spróbować nowych potraw, w tym kuchni polskiej.

Jakie są tradycyjne potrawy niemieckie?

Kuchnia naszych zachodnich sąsiadów często kojarzy się z tłustymi i ciężkimi posiłkami, jednak nie zawsze tak jest. Poniżej przedstawiamy słynne potrawy niemieckie, które warto znać.

  1. Ważnym elementem w niemieckiej kuchni są różnego typu kiełbasy, kiełbaski i szynki, a wśród nich:
  • Weiβwurste (biała kiełbasa);
  • Currywurst (smażona kiełbasa w sosie przyprawiona curry);
  • Schwarzwälder Schinken (szynka szwarcwaldzka).
  1. Często spotykane są także potrawy z ziemniaków, najpopularniejsza jest Kartoffelsalat, czyli tradycyjna sałatka z ziemniaków. W trakcie gotowania Niemcy często wykorzystują również inne warzywa, w tym kapustę, cebulę, fasolę czy szparagi. Przyrządzają także dania z dyni albo z dodatkiem grzybów leśnych. Chętnie sięgają również po kiszoną kapustę i ogórki.
  2. Zupy – tutaj można wymienić Linsensuppe(zupę z soczewicy), jak również zupę cebulową z dodatkiem groszku ptysiowego albo Kaspressknod (knedli). Niemcy przygotowują także danie jednogarnkowe Eintopf, zbliżone do zupy warzywnej z mięsem lub gulaszu. Nietuzinkowym połączeniem smaków jest zupa hamburska z węgorza, do której dodaje się jabłka, gruszki i suszone śliwki.
  3. Jeśli chodzi o deser to wśród propozycji znajduje się lekki Rote Grütze(kisiel z czerwonych jagodowych owoców) lub Apfelkuche(jabłka w cieście piwnym). Podczas ważniejszych okazji znany jest z kolei Szwarzwalder Kirschtorte, czyli tort szwarcwaldzki z wiśniami).

Niemieckie potrawy tradycyjne mogą być różne w zależności od regionu. Mieszkańcy Szwarcwaldu oraz Badenii preferują kuchnię lekką, w której znajdziemy wiele świeżych warzyw. Z kolei Bawarczycy wolą tłuste potrawy. Berlińczycy coraz częściej stawiają na dania wegańskie i wegetariańskie.

A może coś z kuchni polskiej?

Dobrze jest znać niemiecką kuchnię, jednak okazuje się, że wielu seniorów lubi także polskie smaki. Jakie potrawy z naszego kraju przygotowują seniorom opiekunki w Niemczech? Dobrym rozwiązaniem są pierogi, zupa pomidorowa, a podczas Świąt Bożego Narodzenia – krokiety czy barszcz z uszkami. Na deser warto przygotować szarlotkę albo sernik. Wielu podopiecznych będzie zadowolonych z tego, że urozmaiciliśmy ich jadłospis.

Zadbaj o pełnowartościowe posiłki!

Osoby, które zastanawiają się, co gotować seniorowi powinny zwrócić uwagę na to, by posiłki były zbilansowane i pełnowartościowe. Odpowiednia dieta korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne starszej osoby. Pamiętajmy również, by dostosować ją do wieku, potrzeb oraz schorzeń.

Dostosuj się do seniora

Praca dla opiekunki w Niemczech to odpowiedzialne zajęcie i przed wyjazdem warto dobrze się do niej przygotować. Znając tradycyjne potrawy niemieckie, łatwiej będzie nam przyrządzić coś odpowiedniego dla seniora. Mamy nadzieję, że wskazówki z naszego artykułu okazały się przydatne, jeśli zastanawialiście się, co jedzą starsi Niemcy. Najważniejsze jednak, by dostosować się do potrzeb i oczekiwań seniora względem przygotowywanych potraw. Poza tym wspólne jedzenie i wymienianie się kulinarnymi doświadczeniami ze starszą osobą to miły sposób na spędzenie czasu i zacieśnienie relacji pomiędzy opiekunem a starszą osobą.