preloader
Znajdziemy dla Ciebie idealne zlecenie! Kontakt z nami.

Blog

Uncategorized

Zastanawiasz się, jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Zastanawiasz się, jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Z artykułu dowiesz się, czego mniej więcej możesz się spodziewać po typowym dniu pracy i jaki może być zakres obowiązków osoby zajmującej to stanowisko.

Jak wygląda dzień opiekunki w Niemczech?

Tak naprawdę zakres prac przy osobie starszej jest uzależniony od wielu czynników, w tym:

  • formy zatrudnienia i miejscu pracy (dom opieki, mieszkanie prywatne itp.)
  • zakresu obowiązków spisanych w umowie
  • stanu fizycznego i psychicznego seniora
  • godzin pracy

Zakres Twoich przyszłych obowiązków zazwyczaj jest określony w zleceniu. Musisz dowiedzieć się, czy do Twoich zadań będą należeć również podawanie lub przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, sprzątanie itp. A może Twoje obowiązki będą obejmować wyłącznie opiekę pielęgnacyjną nad seniorem? To wszystko musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o przyjęciu pracy. Jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne — pytaj!

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Mimo różnic w poszczególnych ofertach, można jednak zaprezentować przykładowy, najbardziej typowy dzień opiekunki seniora.

Rano

Dzień zaczyna się zwykle od czynności pomocniczych przy porannej higienie. Dużo zależy od mobilności seniora. Są bowiem pacjenci unieruchomieni, których trzeba myć na leżąco, ale są też całkiem samodzielni seniorzy, którzy mogą potrzebować jedynie asekuracji np. przy wejściu do wanny. Wykonywanie zastrzyków i innych zabiegów medycznych jest zwykle rolą pielęgniarki. Kolejnym z etapów jest przygotowanie i podanie śniadania, drobne prace porządkowe w domu i zrobienie zakupów.

Po południu

Po południu warto poświęcić czas na rozrywkę seniora – może to być czytanie mu książek, lub po prostu włączenie telewizji. Następnie opiekunka przygotowuje i podaje obiad i sprząta po posiłku. W ciągu dnia należy również dbać o systematyczne podawanie płynów: wody, kawy, herbaty, czy też nutridrinków. Jeśli senior nosi pieluchomajtki, konieczna jest ich regularna wymiana w ciągu dnia.

Wieczorem

Wieczorem podaje się kolację i pomaga przy wieczornej toalecie. Jeśli pracujesz przez całą dobę — nocą musisz liczyć się np. z podaniem basenu, pomocą przy pójściu do toalety itp.

Czas wolny można znaleźć dla siebie zazwyczaj wieczorem i w ciągu dnia np. podczas drzemki seniora czy przy oglądaniu przez niego telewizji, czytaniu lub oddawaniu się innej rozrywce. W umowie z pewnością znajdzie się również zapis o dniach wolnych — dopytaj o nie, jeśli chcesz dobrze zaplanować pracę.

Pamiętaj jednak, że to, jak wygląda praca opiekunki w Niemczech, jest uzależnione od stanu seniora, rodzaju umowy i zakresu obowiązków, który jest ustalany indywidualnie